Novinky

ČINNOST RYBÁŘSKÉHO KROUŽKU MO ČRS PŘÍBRAM

24.10.2020 10:41

 

   Leden 2019, druhá část činnosti kroužku jsme zahájili v tělocvičně na 5. základní škole přípravou na závody v rybolovné technice (RT). Protože do kroužku dochází děti začátečníci i pokročilí museli jsme trénink rozdělit na dvě části. První hodinu starší pomáhají dětem nováčkům a druhou hodinu starší kluci a holky mají přípravu na závody v RT. Závěr většinou končí malým fotbálkem. 

  Pruty, navijáky, terče a ostatní materiál potřebný k RT pro děti zajišťuje MO ČRS Příbram z vlastních zdrojů, v roce 2019 se podařilo vyjednat grant od města Příbram, který byl využit na nákup prutů, navijáků a vlasců pro RT.

  Závodní tým ve složení Katka Vodičková (11), Barbora Svitková (12), Filip Svitek (13), Michal Čížek (12) a junioři Tomáš Syrovátka (16) a Petr Poláček (17)   

   V únoru jsme se zúčastnili závodů v RT, který se konal v Zaječově. Trénink v tělocvičně probíhá na jedničku, ale ze zkušenosti víme, že při závodech je tréma a nervozita absolutně normální. To se potvrdilo i v Zaječově, v kategorii ml. žákyně se Kateřina Vodičková umístila na 3. místě a Michal Čížek 1. místě v kategorii ml. žáci.

   V sobotu 2. března se do příbramské sportovní haly sjelo 50 závodníků z celého středočeského kraje. MO ČRS Příbram zde pořádá náborové závody v RT za podpory SÚS ČRS a města Příbrami. I tyto závody pro nás dopadli velice dobře v každé vypsané kategorii. Ml. žáci 1. místo Michal Čížek, ml. žákyně 1. místo Kateřina Vodičková a 2. místo Barbora Svitková, st. žáci 3. místo Filip Svitek a junioři 2. místo Tomáš Syrovátka, 3. místo Petr Poláček ml.

   Jakmile se na jaře počasí umoudřilo, začali jsme se věnovat procházkám k vodě a tím začala příprava nejen na závody, stejně jako v tělocvičně i u vody se nejdříve věnujeme začátečníkům, v mnoha případech s námi jsou i děti školkou povinné. Starší kluci i holky se věnují již plně tréninku v lovu na plavanou nebo feeder.

 Ty děti, které nevlastní potřebné vybavení, využívají vybavení MO ČRS Příbram zakoupené s grantu města Příbram. Další vybavení jako je háčky, splávky, krmení a nástrahy pro trénink i závody věnuje dětem Petr Poláček st., vedoucí rybářského kroužku.  

 

  Jarní část pro nás začala na 1*.  Poslední neděli v dubnu jsme byli pozváni do Rožmitálu pod Třemšínem na rybník Jez. Za velice chladného počasí se účast dětí vyšplhala k číslu 40, což bylo úctyhodné číslo. Los pro druhé kolo nebyl zcela ideální, ale děti ukázaly, že jsou bojovníci.  Výsledky hovoří jasně, Filip Svitek 1. místo, Barbora Svitková 2. místo, 3. místo Michal Čížek. S handicapem zlomeného prstu se Katka Vodičková probojovala na 5. místo a benjamínek Milan Bajer ml. z MO ČRS Čelákovice, krásné 10. místo.

   Dětské závody v Březnici jsme na přání rodičů vynechali z důvodu špatného počasí. Pouze Michal Čížek, velký bojovník se rozhodnul hájit naše barvy. A na závodech v Březnici vybojoval 2. místo.

   I Katka Vodičková nezahálí a celé jaro i podzim hájí barvy naší organizace a města Příbram. To se jí daří velice dobře a přiváží ze závodů nespočet nejvyšších ocenění. Dobříš 1. místo, Odolena Voda 1. místo, Kladruby 2. místo, Zbraslav 3. místo a  Osek 3x 2. místo, tento závod se skládal ze tří samostatných závodů a Katka za tři 2. místa zajistila celkové pohárové 1. místo.

  V měsíci červnu nás čekal mezinárodní souboj JUNIOR CARP RACE, závod v lovu kaprů pro týmy od 13-ti do 18-ti let. Závod byl vypsán na 50hodin NONSTOP, na pět nejtěžších kaprů. Na tomto závodu hájil barvy naší organizace a města Příbrami junior tým Petr Poláček a Tomáš Syrovátka. Los byl nad očekávání příznivý a kluci bojovali tvrdě. Závod začal v pátek v 10.00hod a kluci s minimálním spánkem zdolávali ryby a krmili až do nedělního dopoledne. Podařilo se vybojovat první místo, součet pěti kaprů činil 80,58kg což je průměr na jednu rybu 16.12kg. Celkem zdolali 40 kaprů a sáhnuli si na dno svých fyzických sil. Takto vynikající účet nečekal nikdo, ani majitelé revíru.

  V srpnu si juniorka ve stejném složení Petr Poláček a Tomáš Syrovátka odskočila z prázdnin na 2. ročník závodu JUNIOR CUP MRŠNÍK 50, který se chytá na součet všech ulovených ryb nad 3kg. Los nebyl nejhorší a tak kluci bojovali, obhájili titul za nejtěžší rybu (kapr 13,32kg). Soustředili se na větší ryby a dařilo se jim, bohužel v závěru závodu ztratili dva kapry a to je stálo ,,bednu,, i tak se umístili na krásném 6. místě.

  Na konci prázdnin jsme společně vyrazili na retenční nádrži v Sedlčanech, kde MO ČRS Sedlčany uspořádalo dětské závody. Nižší stav vody a velké množství nahozených vlasců mělo vliv na množství ulovených ryb, ale i s tím si příbramští rybáři poradili.  Na 2. místě se umístil Michal Čížek a na 3. místě Barbora Svitková, Kateřina Vodičková 5. místo a 6. místo Filip Svitek.

  Druhý týden v září jsme zahájili nový ročník rybářského kroužku, část týmu je stejná a přibylo několik nových tváří, dokonce jsme několik dětí přilákali na naši aktivní činnost oproti kroužku v DDM, který pracuje pouze v třídě, což je pro nás povzbuzení a nabíjí nás to k další činnosti a výkonům pro reprezentaci nejen naší organizace, ale i Města Příbram v rámci závodu v ČR.

 

  V podzimní části jsme pořídili z grantu města Příbram a rozpočtu MO ČRS Příbram  poslední ,,nádobíčko,, potřebné přípravě jak u vody, tak v tělocvičně.

   Na podzim jsme se zúčastnili v Rožmitál pod Třemšínem náborových závodů v RT. Našemu týmu se podařilo tenhle závod doslova ovládnout. Michal Čížek v kat. ml. žáci obsadil 1. místo, Filip Svitek obsadil v kat. st. žáci 1. místo a v kategorii ml. žákyně 1. místo obsadila Kateřina Vodičková a na 2. místě Barbora Svitková.

   Nyní probíhá kroužek v klubovně MO ČRS Příbram, kde se děti učí teorii, RŘ, vázat háčky a poznávat ryby. Těsně před vánoci si děti ozdobí stromeček, troška cukroví a ovoce na stolech a vedoucí kroužku připraví jako každý rok pod stromeček dárky v podobě splávků, háčků, prostě vše co je na ryby potřeba. Letošní besídka bude mít překvapení v podobě trenažéru zdolávání ryb, kdy lze nastavit jakoukoliv váhu ryby a děti si užijí opravdu brutální souboje, které nelze běžně zažít.

  V průběhu školního roku pořádáme několik rybářských akcí pro veřejnost. Pro školy probíhá jednou na jaře a jednou na podzim akci pod názvem ,,VE VODĚ (NE)ŽÍJÍ JEN VODNÍCI,, kdy dětem předvedeme co nejvíce v praxi.

  Poděkování patří všem vedoucím rybářského kroužku za jejich práci a čas, který dětem věnuji v této uspěchané době. Všichni vedoucí pracuji bez nároku na odměnu. Stejně jako roky 2016, 2017 a 2018, tak i rok 2019 provozujeme pro děti bez poplatku za kroužek, aby byl náš kroužek dostupný VŠEM DĚTEM.

                                                                     

                                                                              Za rybářský kroužek vedoucí

 Petr Poláček, Hana Poláčková, Karel Vodička, Petr Poláček ml. a Tomáš Syrovátka

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>